Opál - Erdőbénye
Filagória és Disznókő - Mád
Előzmények:
- Tarcal: Áldó Krisztus szobor és bányató;
- Tokaj-környéki geoládák, látnivalók.
Sajnos a következő napjaink már sokkal kevésbé voltak napsütésesek, annál inkább számolnunk kellett az esővel, mely hol eleredt, hol épp csak szemerkélt, de egy kiadósabb zivatarra mindig számítani kellett, Így vagy zárt helyeket kellett elsősorban keresnünk, vagy tartósan nem távolodhattunk el az autónktól. Nem beszélve a hirtelen jött erős lehűlésről, mely országszerte komoly problémákat okozott a váratlan havazással. Környékünkön szerencsére épp nem esett hó, de a magasabb zempléni hegyeken több helyen láttunk fehér területeket.
Disznókő és filagória, Mád
Bőséges reggeli után megvártuk, hogy kicsit kitisztuljon az idő (vagy legalábbis ne szakadjon az eső), és elindultunk a szállás közelében található Disznókő felkeresésére. Ehhez az érdekességhez megintcsak egy geoláda kapcsolódik: GCDIFI.
A filagóriát még a XVIII. században a Lónyay család építtette, kilátónak szánták a szép birtokra.
A helyet a Disznókői hegy szőlőbirtokain keresztül lehet megközelíteni, ami már önmagában sem utolsó látvány. (Tiszta, esőtől mentes időben biztosan még üdítőbb lett volna az összkép.)
A filagóriához közeledve...
Filagória, a Disznókő mellett
Kilátás a filagóriából, a pazar szőlőbirtokokra
A tokaj-hegyaljai szőlőbirtokokra jellemző rendezett, szépen gondozott sorok
Disznókő és filagória
Közvetlenül a filagória mellett található a Disznókő.
Mintha csak az égből pottyant volna oda a kő: a közelben nincs jele semmilyen egyéb sziklának, hegyomlásnak. A helyiek elmondása szerint egykor alakja vaddisznóra hasonlított - innen kapta nevét.
Erdőbénye - látnivalók
A Disznókő szemrevételezése után Erdőbényére mentünk, ahol elsősorban egy multi geoláda (GCErMa) pontjait követve kóboroltunk és bámészkodtunk. Igazán takaros kis település.
Pincészet kapuja
Római katolikus templom, Erdőbénye
A multiláda egyik pontja a Mulató-hegyre vezetett fel minket, ahol kedves vadvirágok mellett gyönyörű kilátás is nyílik Erdőbényére.
Kökörcsin
Kilátás fentről
A ládát ismét egy adótorony közelségében kellett keresnünk
Kökörcsin elvirágzott fejei
Még nyílt az ibolya
Kőkereszt a hegytetőn
Séta az ormon
Kilátás Erdőbényére
Erdőbénye
Kincsek Erdőbényén...
A település után Erdőbénye természeti értékeit is felfedeztük, az Aranyos-völgyet szintén egy geoláda (GCEBFL) után kutatva kerestük meg. Éppen jókor érkeztünk, számos vadvirág-különlegesség ilyenkor nyílik.
Kónya vicsorgó - Lathraea squamaria
Bársonyos tüdőfű - Pulmonaria molissima
Hagymás fogasír - Cardamine bulbifera
Ibolyák
Aranyos-völgy védett és különleges flórája (és faunája) mellett ásványai is különlegesek...
A hely (neve is) adta magát, így megpróbálkoztunk az aranymosással...
Valami nagyon csillog a mosótálban... ;)
Most jöhetne az, hogy mennyi aranyat találtunk, de nem. :) (Otthon tisztára mosva, megfelelő fényforrás mellett egyre inkább szilícium kristályoknak tűntek a csillogó kis szemcsék. Ettől függetlenül lehetett közötte más is, de annyira elenyészően kevés, hogy nincsenek eszközeink a kiválogatására.)
Ellenben gyönyörű opálokat találtunk, elsősorban a száraz patakmederben. (Itt egy kicsit most ugrok az időben, ugyanis az opálok megcsodálására külön, pár nappal később mentünk vissza, ugyanoda.)
Opálok Erdőbényén:
Ha tetszett, kövesd FaceBook oldalunkat is: Természetközel - Closeness of Nature, további érdekes videókért pedig iratkozz fel YouTube csatornámra is!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.