Ezúttal hortobágyi nevezetességeket néztünk meg, geoláda-keresésekkel egybekötve.
Hortobágy az ország egyik legszárazabb vidékén fekszik. Legértékesebb, fokozottan védett területei nem látogathatóak, de korlátozottan és szabadon látogatható területekkel is rendelkezik.
A korábban Debrecenhez (majd Balmazújvároshoz) tartozó alföldi település 1966. óta önálló, Magyarország legnagyobb területű községe. Hajdú-Bihar megyében helyezkedik el, nevéhez több híres látnivaló és érdekesség is kapcsolódik. Ismert a Hortobágyi Pásztormúzeum, a hídvásár (augusztus 20-án), Szent György-napi Kihajtási ünnep és kézműves vásár, behajtási ünnepség (adventben) és természetesen a Hortobágyi Nemzeti Park (HNP) is. Mi most a Kilenclyukú hidat, Madárkórházat és T-34-es tankot kerestük fel.
Hortobágyi Kilenclyukú híd
Az ikonikus alföldi híd elődje egy fahíd volt, mely 1697-ben épült. Később - a nagy igénybevétel miatt - ez már nem felelt meg a szükséges követelményeknek, így helyére épült meg 1833-ban a mai is jól ismert kilenclyukú kőhíd.
Teljes hossza 167,3 méter, ezzel Magyarország leghosszabb közúti kőhídja. Két vége kiszélesedő, mely egykor az állatterelést segített megkönnyíteni rajta.
A kőhíd az évszázadok múlásával is masszívan ellenáll az időjárás és forgalom okozta megterhelésnek, a '80-as évek elején kisebb felületi felújításon esett át.
A híd a kiszélesedő feljárójával
Hortobágyi Kilenclyukú híd
A hídon
Kilenclyukú híd
Gyógyító pad
Szoborcsoport a híd mellett:
A hídhoz tartozó geoláda: GCHORT.
Hortobágyi Madárpark és Madárkórház
A Madárkórház Alapítvány Magyarországon egyedülálló kórházat működtet: az ország minden tájáról (de elsősorban a Hortobágyi és Bükki nemzeti parkokból) kerülnek ide sérült, gyenge, vagy beteg madarak. Évente többszáz madarat látnak el, önálló műtővel és röpdékkel rendelkeznek, így a madarak teljes gyógyulás után ismét visszakerülhetnek a szabad természetbe.
Ottjártunkkor a madárpark különleges vendégfogadója Negró, a beszélő holló volt:
Negró, a beszélő holló
Negró
A madárketrecek is megtekinthetők, a legnagyobb röpdébe be is lehet menni.
Lábadozó bagoly
A madárkórházból tökéletes rálátás nyílik a Kilenclyukú hídra is
A madárkórházhoz tartozó geoláda: GCHMK.
Hortobágyi tankcsata emlékhely: T-34 harckocsi
A II. világháború egyik legnagyobb csatája zajlott itt 1944. októberében, melyre a hortobágyi puszta ideális terepnek bizonyult. A harcban - többek között - szovjet T34-es és német Pz-IV-es harckocsik vettek részt.
A csata emlékét őrzi az 1978-ban kiállított orosz T-34/85 M44 tank.
T-34 tank
A tankcsata emlékhelyéhez tartozó geoláda: GCHTCS.
Köszönöm, hogy elolvastad! :)Ha tetszett, kövesd FaceBook oldalunkat is: Természetközel - Closeness of Nature, további érdekes videókért pedig iratkozz fel YouTube csatornámra is!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.